Polijas televīzijas reportieris, iefiltrējoties kādā kautuvē, slepeni nofilmējis materiālu, kas liecina, ka uz kādu Polijas kautuvi tiek atvestas slimas govis un pārdotas bez veterinārās inspekcijas atļaujas, atsaucoties uz The Guardian,vēsta Dienas Bizness.


Tas radījis satraukumu par pārtikas drošības standartiem vienā no lielākajām Eiropas Savienības gaļas eksportētājvalstīm.

Slepenā materiālā, kas filmēts kautuvē Mazovijas reģionā, nofilmēts, kā no kravas automašīnām tiek vilktas ārā govis, kas ir tik slimas, ka nespēj nostāvēt kājās. Kautuvē tās tiek ievilktas, izmantojot vinčas, piesienot virves pie to kājām vai ragiem.

Govis tiek kautas naktī, kad uz vietas nav veterinārā dienesta amatpersonas. Darbinieki no kautķermeņiem izgriež daļas, kur redzami izgulējumi vai audzēji, kas liecina, ka govis ir gulējušas uz sāniem vairākas dienas.

Eksperti, kas redzējuši filmu, saka, ka šāda gaļa rada ievērojamu risku patērētāja veselībai, un aicinājuši Polijas valdību nekavējoties rīkoties. Profesors Kriss Eliots sacījis:

«Ja pastāv kaut mazākā iespēja, ka šī gaļa ir pametusi Poliju, tad ir potenciāls pievērst uzmanību kopējai Eiropas drošībai, iesaistoties daudzām uzraudzības iestādēm no visas Eiropas.»

2017.gadā Polija eksportēja vairāk nekā 415 miljonus kilogramu gaļas vairāk nekā 1,5 miljardu dolāru vērtībā.

Reportieri no Polijas izmeklēšanas televīzijas programmas Superwizjeriefiltrējās Polijas kautuvē pērnā gada nogalē, un reportieris strādāja kautuvē gandrīz trīs nedēļas.

Saskaņā ar reportiera teikto, tā vietā, lai kautķermeņus pārbaudītu kvalificēts veterinārārsts, kā pieprasa likums, darbinieki tos vienkārši atzīmēja kā droši patēriņam.

«Vadība man lika atzīmēt šo gaļu kā drošu patēriņam un padarīt pievilcīgāku. Tas bija briesmīgi, ticiet man. Sapuvušās gaļas smaka uzdzen vēmienu. Man tā bija jāpadara vizuāli pievilcīgāka, kasot ar nazi.»

Kautuves veterinārs parādījās nākamajā rītā, sacījis reportieris, stāstot, ka arī viņam bija jāatzīmē, ka gaļa ir droša patēriņam un jāparaksta sertifikāti par tās drošību.

«Veterināram bija jābūt šeit pirms, pēc un kaušanas laikā, taču gandrīz trīs nedēļu laikā, kad šeit strādāju, es viņu redzēju tikai no rīta, kad viņš parakstīja dokumentus un nedaudz pārbaudīja govju galvas,» stāsta reportieris, piebilstot, ka viņš nebija uz vietas laikā, kad tika kautas slimās govis. «Uz papīra viss izskatās kārtībā, taču reāli tas bija kaut kas drausmīgs.»

Brīdī, kad gaļai tiek piešķirts sertifikāts, tā pirms sūtīšanas piegādātājiem vairs netiek pārbaudīta. Aptuveni 80% liellopu gaļas, kas ražota Polijā, tiek sūtīta uz citām valstīm.

Nakts maiņās kautuvē reportieris saskaitījis, ka nokautas 28 tik slimas govis, ka tās nespēja nostāvēt kājās. Mēnesi pēc tam, kad viņš beidza darbu kautuvē, viņš netālu no kautuves nofilmējis, ka piecas naktis pēc kārtas kravas automašīnas atkal piegādājušas slimas govis.

Reportieris arī pastāstījis, ka darbiniekiem pusdienu pārtraukumā tiek dota liellopu gaļa no kautuves.

Noslēdzot programmu, reportieris nakts maiņas laikā, iegāja kautuvē, un kameras priekšā uzdeva jautājumus gan īpašniekam, gan veterināram, taču viņi savā rīcībā neatzina neko nepareizu.

Jāatzīmē, ka šī nav pirmā Polijas kautuve, kura pieķerta kaujam slimas govis, un decembrī cietumsods par šādu rīcību piespriests kādas Lodzas kautuves īpašniekam.

Polijā slima govs parasti maksā 5-6 reizes lētāk nekā vesela. Saskaņā ar reportiera aplēsēm, kautuve, kas nokauj 20 veselas govis dienā nopelnītu aptuveni 370 tūkstošus zlotu gadā (86 tūkstošus eiro), bet, ja tā kautu tikai slimas govis, tad peļņa pieaugu līdz aptuveni 2,5 miljoniem zlotu (583 tūkstošus eiro).

Polijas tirgotāji slimās govis atklāti piedāvā internetā, izmantojot tādus raksturojumus kā «traumēti» un «bojāti» lopiem, kuri ir pārāk slimi, ali spētu nostāvēt. Reportieris viegli sazvanījis viņus, un aplēsis, ka Polijā strādā aptuveni 300 šādu tirgotāju.

Nezinot precīzas slimības, ko pārnēsā govis, ir grūti noteikt precīzus riskus cilvēku veselībai, taču saskaņā ar medicīniskā veterināra viedokli, tajās ir plašs spektrs dažādu baktēriju, piemēram, salmonella, E coli, kāju un mutes baktērijas.

Šie atklājumi ir radījuši nopietnas bažas vairākās ES valstīs, tostarp Lielbritānijā, taču patlaban jautājums pastāv, vai tie novedīs pie rīcības, jo iepriekšējā skandāla laikā kontroles iestādes sacīja, ka tām trūkst pierādījumu.

«Mēs satraucamies, ka notiks tas pats, kas vienmēr,» sacījuši TV programmas pārstāvji. «Ka institūcijas teiks, ka tas ir vienreizējs un novērsts incidents, un situācija atgriezīsies iepriekšējās sliedēs.»

Savukārt Mazovijas reģiona veterinārās inspekcijas vadītājs Pāvels Jakubčaks sacījis, ka kautuves atbildīgās personas ir atstādinātas no amata, un policija sākusi izmeklēšanu.

db.lv